Treść strony

Drodzy Rodzice!

Chcielibyśmy poinformować, że nasze przedszkole w dniach od 17.02.2020 r. do 28.02.2020 r. realizować będzie innowacyjnym programie „Przedszkole bez zabawek”.

• Co to jest?

Innowacyjny program „Przedszkole bez zabawek” ma w założeniu nauczyć nasze dzieci, jak walczyć z nudą, gdy nie ma wokół gotowych zabawek. Chcemy wzbudzić zainteresowanie dzieci zabawami wolnymi od współczesnych komercyjnych zabawek, uwolnić ich wyobraźnię, myślenie od ubezwłasnowolnienia telewizją i technologią.

• Co nam zastąpi zabawki?

Chcemy wykorzystać do zabawy to, co znajdziemy wokół nas: kartonowe pudła różnej wielkości, kapsle, wstążki, resztki materiałów, klamerki do bielizny, sznurki, taśmy, materiał przyrodniczy i to wszystko, co – według dorosłych – trzeba wyrzucić, a nam się przyda.

• Co będziemy robić?

Z włóczki zrobimy lalki, piłki. Samochód z kartonu, ze szpulek po niciach lub z pudełka po zapałkach. Rakietę kosmiczną z różnej wielkości pojemników, a domek z wielkiego pudła po telewizorze i dużo więcej! Wszystko to, co tylko podpowie wyobraźnia najmłodszych.

• Co wszyscy osiągniemy w czasie trwania programu?

Rozwiniemy umiejętności organizacyjne. Nauczymy się, że dobrze jest pomagać sobie nawzajem. Pobudzimy swoją wyobraźnię i fantazję, każde z nas będzie miało możliwość wykazania się, podzielenia swoimi pomysłami, nauczymy się współdziałania. Rozbudzimy w sobie chęć tworzenia. Zobaczymy, że do zabawy można wykorzystać wszystko, to co znajduje się wokół nas.

• Co ja – dziecko osiągnę w czasie trwania programu?

Będę sprawniejszy manualnie. Nauczę się jak rozwiązywać konflikty. Rozwinę umiejętności społeczne: kontakt z innymi, przyjaźń, koleżeństwo, tolerancję, empatię. Przełamię nieśmiałość i brak wiary w siebie. Po działaniu z tak różnorodnym materiałem, wymyślaniu coraz to nowych rzeczy – odczuję radość z tworzenia, z własnej pracy, a mój nauczyciel pozna mnie lepiej i razem nauczymy się, że nie warto czekać na „gotowce”.

Poniżej przedstawiamy listę materiałów, których udostępnianie pozwoli przedszkolakom na fantastyczną zabawę bez zabawek, a jednak z zabawkami:

- duże ilości taśmy klejącej przeźroczystej szerokiej i wąskiej, taśmy papierowej i dwustronnej,

- czyste opakowania po lekach, produktach spożywczych, napojach, kosmetykach,

- pudła kartonowe małe, duże i bardzo duże, pudełka po butach,

- wszelkiego rodzaju rolki (po papierze toaletowym, ręcznikach, foliach itp.),

- druty, włóczki, nici, kordonki, muliny (różne kolory), materiały, obrusy, ceraty,

- folie aluminiowe, spożywcze, malarskie, florystyczne,

- woreczki różnego rodzaju (mogą być śniadaniowe, strunowe, reklamówki),

- talerzyki papierowe, sztućce plastikowe, kubeczki jednorazowe papierowe i plastykowe różnej wielkości

- rysy papieru ksero (białego i kolorowego) oraz innych dostępnych Państwu materiałów papierniczych,

- tekstylia, duże materiały, stare zasłonki, podszewki, włóczki, guziki, niepotrzebna biżuteria, pasmanteria, cekiny wstążeczki,

- kapsle, korki, zakrętki,

- igły z dużymi oczkami, patyczki do szaszłyków,

- słomki do napojów, balony,

- patyczki i waciki kosmetyczne, wata, szary papier toaletowy,

- kalka techniczna i maszynowa,

- gazety, obrazki z kalendarzy, pocztówki,

- farby akrylowe pozostałe w domach po malowaniu.

Oraz to, co tylko przyjdzie Państwu do głowy, a da możliwość tworzenia zabawek dzieciom.

Zgromadzone materiały prosimy przekazywać do grup najwcześniej w piątek 14.02.2020 r. oraz w trakcie trwania programu.

Dziękujemy w imieniu przedszkolaków

Przedszkole w Małej Nieszawce

Dyrektor: mgr Barbara Mrugalska

ul. Kręta 4, 87-103 Toruń