Kochani dziś w przedszkolu obchodzilibyśmy bardzo ciekawe święto. Zanim powiem wam, jakie, rozwiążcie zagadkę.

Skrywa pod skorupką i żółtko, i białko.

Wielkanocne zdobisz. – Już wiemy!

To jest… (jajko)

Dzisiaj jest Światowy Dzień Jaja. Organizowany jest on już od ponad dwudziestu lat. Jego głównym celem jest pokazanie wyjątkowych zalet jajek. Jak myślicie skąd się biorą jajka?

♦  Ciekawostki o ptakach - Proszę, aby rodzice przedstawili ciekawostki związane z jajkami ptaków różnych gatunków:

·         Kukułki nie są dobrymi rodzicami. Podrzucają swoje jaja do wysiedzenia innym ptakom.

·         Strusie znoszą największe jaja. Jajecznicą z jednego strusiego jaja może się najeść kilka osób.

·         Kolibry składają najmniejsze jaja – wielkości mniej więcej ludzkiego paznokcia.

·         Nie wszystkie jajka są białe czy beżowe. Niektóre mogą mieć naprawdę niezwykłe kolory, np. niebieskie jajka drozda śpiewaka czy prawie czarne (tuż przed wylęgiem) jaja emu.

Bajka edukacyjna „Bajka o jajkach”

♦ Potrawy z jajek – Pomyślcie jakie potrawy można przygotować z jajek. Wasze zadanie będzie polegało na tym, żeby jedną z tych potraw, albo kilka narysować. Czekam na efekty waszej pracy. 😉

♦ Kolejne zadania do wykonania w naszej znanej już wielkanocnej grze. Omijamy krzyżówkę i szukanie jajka z zadaniami (to mogą zrobić dzieci, które już czytają) i robimy dwa kolejne zadania:

1.      Magiczne puzzle

2.      Kółko i krzyżyk

♦ I jeszcze zadania dla chętnych. W załączonych plikach.

1.       Budowa jajka – możecie pokolorować czarno-białą wersję kart

2.       Wyszukiwanka wielkanocna – poszukaj pokoloruj i policz elementy związane z Wielkanocą.