27.03.2020 - Pożegnanie zimy

Kochane Żabki! Dziś przypomnicie sobie nazwy pór roku i poznacie ludowy zwyczaj pożegnania zimy...

Przeczytajcie z rodzicami wiersz  Żegnaj, zimo, witaj, wiosno  A. Widzowskiej

Porozmawiajcie z rodzicami o wierszu, spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

Kogo przedstawia Marzanna?  Dlaczego dzieci chciały pożegnać się z Marzanną?  Jakie zmiany w przyrodzie zaobserwowały dzieci?  Jak zachowywała się Marzanna?  Co ostatecznie postanowiły zrobić dzieci?

Poproście rodziców,żeby Wam przeczytali lub opowiedzieli o zwyczaju ludowym jakim jest pożegnanie Marzanny:

Marzanna to kukła często wykonana ze słomy i ubrana, np. w stare, porozrywane stroje, które zniszczyła, królując na ziemi przez trzy miesiące roku: od 22 grudnia do 21 marca. Symbolizuje zimę. 21 marca, czyli pierwszego dnia kalendarzowej wiosny, Marzannę topiono, czyli wrzucano do rzeki, aby wraz z wodą popłynęła do morza i nie wróciła już w danym roku. W ten sposób ludzie żegnali zimę. Wszyscy bowiem tęsknili już za ciepłem, zapachem kwiatów i śpiewem ptaków. Topienie Marzanny to zwyczaj, który oprócz Polski znany jest również w Czechach i na Słowacji.

Jak już wiecie jak wygonić zimę to zróbcie wiosenną prace plastyczną a co to będzie? Posłuchajcie zagadki:

Na gałązce wierzbowej.

Srebrne i mięciutkie.

Zwiastują, że wiosna idzie,

choć dni są jeszcze króciutkie. (bazie)

Możecie zobaczyć jak praca ma wyglądać, ale możecie zrobić ją według własnego pomysłu, Powodzenia!

Żabki to super przedszkolaki!!

• bazie

ZAJĘCIA RUCHU ROZWIJAJĄCEGO Z ELEMENTAMI TAŃCA

Drodzy rodzice! Zapraszam codziennie od poniedziałku do piątku na darmowe zajęcia muzyczno- taneczno- ruchowe online. Codziennie o 10:30- Baby Dance czyli tańce i hulańce dla najmłodszych dzieci do 6 r.ż. Zapisz się by dostać linki do przedpołudniowych zajęć z Majka TV. O godz. 11:30 są prowadzone codziennie zajęcia dla dzieci od 7-10 lat jest to świetna okazja do zabawy ruchowej dla całej rodziny.

Zapraszam również do utrwalenia znanej dzieciom zabawy "Epolitaj taj ". Troszeczkę inna wolniejsza wersja niż znają dzieci, ale wiem, że świetnie sobie poradzą. Miłej zabawy dla całej rodziny.

Jeśli macie Państwo możliwość nagrajcie swoje pociechy podczas zajęć ruchowych i wyślijcie filmiki na adres email: a.sobecka@przedszkolemalanieszawka.pl

GIMNASTYKA BUZI I JĘZYKA

Zapraszam Was kochane Żabki do dzisiejszej gimnastyki buzi i języka w sposób nietypowy. Do dzisiejszych zajęć posłużą nam m.in. Nutella, chrupki i wiele innych ciekawych rzeczy. Zapraszam do wspólnej zabawy. Jeżeli macie ochotę pochwalić jak pięknie ćwiczycie - zapraszam - i.sicinska@przedszkolemalanieszawka.pl

Pozdrawiam.