Treść strony

MOJA OKOLICA MNIE ZACHWYCA- 04.05.2020r.

Witam Motylki…właśnie rozpoczął się miesiąc Maj, a wraz z nim rozpoczniemy tematykę związaną z naszą miejscowością oraz naszą ojczyzną.

Czy wiecie, w jakiej miejscowości mieszkacie?

W jakiej gminie?

Podajcie swój adres zamieszkania.

1.  Wprowadzeniem do dzisiejszych zajęć będzie oglądanie zdjęć zabytków znajdujących się na terenie naszej gminy. Czy Motylki kojarzą te budynki i miejsca?

 

2.  Zapraszam dzieci do wysłuchania opowiadania A. Widzowskiej pt. „Łazienki”

„Olek bardzo lubi chodzić do przedszkola. Najbardziej cieszy go zabawa w ogródku oraz  wycieczki. Jednak, kiedy pani wspomniała, że planuje wyjście do Łazienek, Olek posmutniał. – Do łazienek? Mnie się wcale nie chce siusiu… – Łazienki Królewskie to znany warszawski park położony wokół pięknego pałacu – wyjaśniła pani. – A ja już tam byłem… – jęknął Maciuś. Pogoda była słoneczna, a park okazał się pełen niespodzianek. Dzieci odwiedziły Amfiteatr, gdzie w dawnych czasach odbywały się przedstawienia dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pani powiedziała, że wciąż można tu podziwiać sztuki teatralne i koncerty. – Ten król miał na imię tak jak ja – ucieszył się Staś. – Ciekawe, czy lubił frytki… – Wtedy nie znano frytek – wyjaśniła pani. W południowej części Łazienek znajdowała się wielka misa, a nad nią rzeźba lwa wypluwającego wodę. – Zobaczcie, jakie źródełko! – pisnęła Zosia. – Możemy umyć ręce? – Oczywiście. – A ten lew gryzie? – Nie, to tylko fontanna w kształcie lwiej głowy – uspokoiła ją pani. – Ja już tu byłem – jęknął po raz drugi, Maciuś. – Ale marudzisz – zdenerwował się Olek. W stawie pływały ogromne pomarańczowe karpie. Podczas, gdy pani pokazywała dzieciom sikorki, Zuzia z Kubą postanowili nakarmić karpie resztkami bułki, którą Zuzia zabrała na wycieczkę. Gdy tylko pani to zauważyła, powiedziała dzieciom, że w każdym parku obowiązuje regulamin. W Łazienkach Królewskich zgodnie z regulaminem nie wolno karmić zwierząt i rozsypywać im pokarmu. Nie wolno także dotykać zwierząt w szczególności wiewiórek i pawi. – Ja już tu byłem – znów odezwał się Maciuś. Nawet wiewiórki nie wywołały uśmiechu na jego buzi. Jednak przy wyjściu z parku, Maciuś zaskoczył wszystkich. – Tutaj nie byłem! Co to za pan pod żelaznym drzewem? – zapytał, wyraźnie ożywiony. – To jest pomnik Fryderyka Chopina, polskiego kompozytora i pianisty. A drzewo, pod którym siedzi, to wierzba, symbol Polski. Maciuś po raz pierwszy uśmiechnął się od ucha do ucha i powiedział: – Też bym chciał taki pomnik w mojej łazience… Kolejnym punktem wycieczki była stadnina koni znajdująca się nieopodal Warszawy. – Konie! – zawołał nagle rozradowany Olek. Rzeczywiście, za ogrodzeniem spokojnie pasły się konie: brązowe, czarne, nakrapiane i nawet jeden biały. Dzieci mogły je pogłaskać po mięciutkich chrapkach. Były tam nawet dwa kucyki z warkoczykami zaplecionymi na grzywach. – Może zamiast psa rodzice zgodzą się na konia? – pomyślał Olek. – Tylko gdzie on by mieszkał? Muszę to jeszcze przemyśleć.”

 • Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania i ilustracji z książki. Rodzic prezentuje dziecku ilustrację z książki zamieszczoną w załączniku i zadaje pytania do treści opowiadania:

 − Dokąd dzieci wybrały się na wycieczkę?

 − Co znajdowało się w parku w Łazienkach Królewskich?

 − Jaki kształt miała fontanna, którą zobaczyły dzieci w parku?

 − Jakie zwierzęta dzieci wydziały w parku?

− Jak się nazywa słynny polski muzyk, którego pomnik znajduje się w warszawskich Łazienkach?

- Gdzie dzieci udały się po zwiedzeniu Łazienek?

3.  „Moja miejscowość”- zabawa konstrukcyjna

W zabawie wykorzystamy klocki różnego rodzaju, które posiadamy w domu. Zbudujcie z klocków budowle, które przypominają te, znajdujące się w waszej miejscowości. Spróbujcie nazwać te budowle.

4.  „Miasto-wieś”

Przyjrzyjcie się poniższym ilustracjom. Wskażcie, na którym zdjęciu jest miasto, a na którym jest wieś, uzasadnijcie swój wybór. Powiedzcie, jak wygląda miasto, jak wygląda wieś. Zastanówcie się, czy wasza miejscowość, swoim krajobrazem, przypomina bardziej miasto czy wieś?

2Q==

2Q==

5.  Zachęcam wszystkie dzieci do obejrzenia filmu przedstawiającego krajobrazy i zabytki naszej pięknej gminy z lotu ptaka:

https://www.youtube.com/watch?v=bcUY2WUgZn4

 

« wstecz

Kontakt

Przedszkole w Małej Nieszawce

Dyrektor

mgr Barbara Mrugalska

Dane teleadresowe

ul. Kręta 4, 87-103 Toruń

Dane kontaktowe

Numer kont bankowych

Główny numer konta - Bank Millenium: 35 1160 2202 0000 0003 3278 1372 

Numer konta bankowego - Rada Rodziców: Bank Spółdzielczy 34 9511 0000 0000 2619 2000 0010

Formularz kontaktowy
*
*
*
*