Myje ręce - 23.11.2021 r.

Witam Was.

Dziś porozmawiamy o tak ważnej dla nas czynności, jaką jest mycie rąk.

1. "Mydła i mydełka"

Kochani jeśli to możliwe wyciągnijcie z szafki kilka mydeł. Poproście rodzica, aby wam je otworzył. Zamkijcie oczy i spróbujcie określić ich zapach. Jeśli macie ich w domu więcej możecie określać kolory lub kształty.

Myszka w Paski, podpowie wam jak dbać o higienę i przy tym dobrze się bawić a w tym odcinku opowie wam o tym, czemu mycie rączek jest ważne i jak dbać o ich prawidłową higienę.

1. "W łazience" - zajęcia muczyno - ruchowe

Zapraszam was teraz do wspólnej zabawy. Słuchając piosenki naśladujcie ruchem jej słowa:

Mydło wszystko umyje – dziecko myje całe ciało
Nawet uszy i szyję – myje uszy i szyję
Mydło, mydło pachnące – na otwartej dłoni trzyma
mydło i wącha
Jak kwiatki na łące – dziecko ruchem naśladuje
wąchanie kwiatów

2. "Ręce, ręce" - zabawa orientacyjno - porządkowa

Dzieci biegają swobodnie, po usłyszeniu dwóch mocnych klaśnięć w dłoń, zatrzymują się i zasłaniają usta chusteczką – naśladują kichanie.

3. "Co przyciąga magnez" - zabawy badacze

Dziś sprawdzimy jakie przedmioty przyciągane są przez magnesy.  Przygotujcie dwa koła w kolorze niebieskim i czerwonym oraz magnez. Będą wam również potrzebne następujące przedmioty:

• metalowy spinacz
  • gwóźdź
  • śrubkę
  • agrafkę
  • nakrętkę od słoika
  • szklankę
  • plastikową butelkę
  • kartkę papieru
  • drewniany klocek

A teraz przyłóżcie magnez do każdego z tych przedmiotów i sprawdzie, co się z nimi stanie.

Na niebieskim kole odłóżcie przedmioty, które magnez nie przyciąga, a na czerwonym przedmioty przyciągane przez magnez.

Jak myślicie dlaczego tak się dzieje?

Wnioski : magnes przyciąga spinacze, zszywki, agrafki - przedmioty metalowe,
                 magnes nie przyciąga rzeczy szklanych , plastikowych , papierowych , drewnianych

Spróujcie teraz wykonać proste doświadczenia z magzenem:

• Przykryjcie metalowe przedmioty kartką i sprawdźcie czy magnes wtedy działa
  • Ułóżcie metalowe przedmioty na tacę i włóżcie pod nią magnes i przesuńcie nim . Obserwujcie, co się dzieje z przedmiotami

Zabawy popołudniowe:

4. "Zabawy z wodą" - ćwiczenia oddechowe

Kochani! Podczas wieczornej kąpieli również możemy ćwiczyć. Świetnym pomysłem jest zdmuchiwanie z rączek zebranej piany czy też przesuwanie piany po wodzie z wykorzystaniem siły wydychanego powietrza. Dobrym pomysłem też będzie, gdy powrzucacie do wanny lekkie, unoszące się na wodzie zabawki, które z łatwością przesuną się po tafli, gdy spróbujecie na nie dmuchnąć. Z pewnością takie rozwiązanie urozmaici wam codzienny wieczorny rytuał. Miłej zabawy!

Dziękuję wam kochane Motylki!

Jeśli macie ochotę podzielić się przeprowadzonym eksperymentem lub całością zajęć proszę o zdjęcia na adres

i.sicinska@przedszkolemalanieszawka.pl