Nasze kolekcje- 17.11.2021r.

Temat dnia: Nasze kolekcje

Oto propozycja na dzisiaj:

• Zestaw ćwiczeń porannych nr 5

– „Podróżowanie” – zabawa z elementem czworakowania. Przedszkolaki otrzymują gazetę- -namiot i kładą ją w dowolnym miejscu. Chodzą swobodnie po pokoju, na czworakach. Na hasło: Do namiotu! – wracają na swoją gazetę-namiot i nakrywają się nią.

– „Malowanie” – ćwiczenie relaksacyjne. Dzieci trzymają gazetę w dłoniach przed sobą, na hasło: Raz! – unoszą gazetę do góry i wspinają się na palce, robią wdech; na hasło: Dwa! – opuszczają gazetę i stają na całych stopach, robią wydech.

• „Nasze kolekcje” – zabawa dydaktyczna. Ćwiczenie klasyfikacji

Rodzic  prezentuje przedmioty pochodzące z różnych kolekcji, np. lalki, figurki, samochody, pocztówki. Dzieci nazywają i klasyfikują je.

• „Kolekcje dzieci” – zabawy matematyczne. Ustalanie równoliczności zbiorów, liczba 3.

Rodzic  gromadzi np.  kamienie, kapsle, kucyki, kolorowe kubeczki, smycze, magnesy na lodówkę, muszelki , małe samochodziki, klocki itp. Dzieci nazywają je i segregują. Rodzic ustawia np. kolorowe kubeczki jeden obok drugiego w szeregu, luźno. Dzieci przeliczają je, następnie rodzic. zsuwa je blisko i pyta: Ile jest teraz kubeczków: mniej, więcej czy tyle samo? – dzieci odpowiadają. Rodzic  powtarza czynności z innymi obiektami. Następnie rozdziela przedmioty jednej kategorii między siebie i dziecko i mówi: Sprawdź, czy masz tyle samo, co ja. Później przedszkolak rozdziela inne przedmioty między siebie a rodzica. Rodzic sprawdza, czy dziecko rozdzieliło po tyle samo przedmiotów poprzez ustawianie obiektów w pary. Rodzic prezentuje cyfrę 3, a dzieci omawiają jej wygląd. (Załącznik nr 1- obraz graficzny cyfry 3).

Podczas relaksacji słuchanie piosenki o cyferkach dla zainteresowanych. Chętne dzieci mogą poruszać się w rytmie słyszanej muzyki.

• „Raz, dwa, trzy” – zabawa ruchowa. Rodzic na zmianę z dzieckiem wykonuje ćwiczenia dając polecania: Podskocz trzy razy na prawej nodze, Klaśnij w ręce dwa razy, Mrugnij okiem 5 razy, Podskocz obunóż 6 razy itp.
  • „Moja ulubiona postać z bajki”- kolorowanie kredkami ołówkowymi ulubionej, wybranej postaci z bajki. Dokonywanie samodzielnego wyboru. (Załącznik nr 2- do samodzielnego wyboru). Można też wydrukować dowolne kolorowanki z internetu. Zachęcam do przesyłania prac na adres email: a.sobecka@przedszkolemalanieszawka.pl
  • Bajka o cyferkach- wspólne przeliczanie, utrwalenie znaku graficznego cyfry 1,2 oraz 3