13.04.2021 r. - W przestrzeni kosmicznej

Dzień dobry Wiewiórki!

Bardzo się cieszymy, że dzielnie pracujecie w domu. Co u Was słychać? W  jakich jesteście humorach? Jesteśmy bardzo ciekawe:) Tęsknimy za Wami i nie możemy się doczekać, kiedy się zobaczymy.

Dzisiaj chce Was zabrać w daleki, kosmiczny wszechświat.

301fa7699407e4fba7621902c187c1f5e42a9a9b

Jak zawsze zaczniemy od porannej gimnastyki

Odczytajcie litery w tabelce według kodu strzałkowego i wpisujcie je w kolejności w okienka pod tabelką. Odczytajcie hasło samodzielnie lub z pomocą rodzica.

+Op+MwECBAgQIECAwE8Cluif+JQJECBAgAABAgS+KPAHxhUdKGgjKvkAAAAASUVORK5CYII=

Jestem pewna że wspaniale poszło wam rozwiązanie hasła które brzmi: "Układ słoneczny". To właśnie kosmos będzie tematem przewodnim w tym tygodniu.

1. " Tajemnice kosmosu"

Jesteśmy w magicznym miejscu. Po kolei będziemy odkrywać magię tego miejsca.

Tak wygląda wszechświat. Niesamowity!

0548ae4e3e8bdf4b4553e583437b605b4d6803db

Daleki kosmos jest ogromny i wciąż niezbadany. Słońce to gwiazda bardzo gorąca, a Ziemia to nasza planeta, na której mieszkamy. Obejrzyjcie uważnie film i poznajcie inne planety znajdujące się w Kosmosie.

Czy potraficie wymienić wszystkie planety? Ile ich jest? Jakiego są kształtu?

Weźcie teraz książki, które przygotowaliście i odszukajcie w nich planety wymienione w filmie. W wolnej chwili poproście rodziców o przeczytanie kilku ciekawostek o nich.

A teraz przygotujcie:

Karty pracy cz.3, s. 70. Popatrzcie na ilustrację w swoich książkach. Przedstawia ona Układ Słoneczny tzn. Słońce i osiem krążących wokół niego planet. Posłuchajcie ich nazw i powiedzcie jak nazywa się pierwsza, druga, trzecia…ósma planeta licząc od Słońca. Planeta, na której żyjemy to Ziemia, największa nazywa się Jowisz, najmniejsza Merkury, a planeta znajdująca się najbliżej Ziemi to Wenus.

oIybTAgwqyGcm0MxVDJONd3QWfmh4GQTLkHiM32RgM+F937YcW2Jy4fAAAAABJRU5ErkJggg==

Zapamiętajcie - Słońce to nie planeta, lecz gwiazda, bez niej nie byłoby życia na ziemi.

Zapraszam was teraz do zabawy "Układ słoneczny"

Rodzic jest Słońcem, wokół którego krąży dziecko(planeta). Po jednym okrążeniu dziecko zatrzymuje się, rodzic wymienia nazwę planety, dziecko dzieli tę nazwę na sylaby, jeśli potrafi na głoski i wykonuje kolejne okrążenie. (Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun)

Dawno temu ludzie myśleli, że Ziemia jest płaska. Byli także zdania że Słońce krąży wokół Ziemi. Pogląd ten zmienił wspaniały polski uczony astronom Mikołaj Kopernik, który urodził się w Toruniu. O jego największym odkryciu mówi się, że "Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię". To On udowodnił, że to Ziemia krąży wokół Słońca i jeszcze wokół własnej osi. W naszym mieście znajduje się pomnik tego wybitnego astronoma.

Pomnik Mikołaja Kopernika, pl. Rynek Staromiejski, Toruń - zdjęcia

2. "Układ słoneczny" - praca plastyczna

Aby utrwalić znajomość planet i ich układ w kosmosie wykonajcie pracę plastyczną - instrukcję zamieściłam w załączniku.

Zabawy popołudniowe:

Karty pracy Odkrywam siebie, cz.3 s. 71

Dla chętnych pracusiów:

Na pewno każdy z was chciałby mieć własny kosmos w pokoju, możecie go wykonać samodzielnie w wolnej chwili :)

wN33zzJiz2k4wAAAABJRU5ErkJggg==

Dziękuję wam za dzisiejsze zajęcia i życzę miłego dnia!

ANGIELSKI

♦ Kochani, Zaczynamy kolejny temat. Na początek posłuchajcie wyrazów, które będą nam potrzebne do zrozumienia kolejnych zadań:

♦ Zad. 1. Otwórzcie książkę na stronie 78-79 lub zdjęcie zamieszczone w dołączonych plikach i posłuchajcie nagrania (Plik 80) patrząc na obrazki w pierwszym ćwiczeniu. Posłuchajcie drugi raz i powtórzcie.

♦ Zad. 2. Połączcie obrazek z cieniem i powiedzcie po angielsku co to jest.

♦ Zad. 3. Posłuchajcie piosenki (Plik 81)

, wskazujcie palcem wymieniane w piosence słowa. Czy wszystkie znalazły się na obrazku? Czy czegoś brakuje? Pokolorujcie obrazek.

♦ Zad. 4. Posłuchajcie jeszcze raz piosenki (Plik 81)  i zaśpiewajcie ją.

♦ Zad. 5 Popatrzcie uważnie na obrazek. W każdym rzędzie wymieńcie po angielsku co się w nim znajduje. Zaznaczcie pętlą w każdym rzędzie obrazek, który nie pasuje.