31.03.2021 r. - Światowy Dzień Jajka

Wielkanoc to czas pełen tradycji, zwyczajów i symboli.  Dziś w przedszkolu obchodzilibyśmy nietypowe święto, zanim powiem wam jakie, rozwiążcie zagadkę:

Skrywa pod skorupką i żółtko, i białko.

Wielkanocne zdobisz. – Już wiemy!

To jest… (jajko)

Dzisiaj jest Światowy Dzień Jajka. Czy wiecie, że organizowany jest on już od ponad dwudziestu lat? Tak, zgadza się, zaczęto ten dzień obchodzić dość dawno. Głownym celem tego święta, było pokazanie wyjątkowych zalet jajek. Kochani jajko jest również bardzo ważnym symbolem Świąt Wielkanocnych, ponieważ oznacza ono początek nowego życia, a także odrodzenie się przyrody.

Zapraszam was teraz do zabawy " Matematyczne jajeczko"

Rodzic rysuje na kartce jajko i wpisuje w nie losowo cyfry. Dziecko rzuca kostką, odszukuje i zaznacza cyfrę, którą pokazuje wyrzucona liczba oczek.

Udanej zabawy :)

Co było pierwsze jajko czy kura? Czy znacie odpowiedzieć na to pytanie? Jeżeli nie zapraszam na bajkę edukacyjną

" Bajka o jajku"

Popatrzcie na zamieszczone poniżej ilustracje, przedstawiające różne ich rodzaje:

Jak-wygladaj%C4%85-r%C3%B3%C5%BCne-jajka.jpg

Wskażcie, które jajko jest najmniejsze, które największe. A teraz pokażcie 2 jajko od lewej strony i 3 jajko od prawej strony.

Czy wiecie, że...

• Kukułki nie są dobrymi rodzicami. Podrzucają swoje jaja do wysiedzenia innym ptakom.
  • Strusie znoszą największe jaja. Jajecznicą z jednego strusiego jaja może się najeść kilka osób.
  • Kolibry składają najmniejsze jaja – wielkości mniej więcej ludzkiego paznokcia.
  • Nie wszystkie jajka są białe czy beżowe. Niektóre mogą mieć naprawdę niezwykłe kolory, np. niebieskie jajka drozda śpiewaka czy prawie czarne (tuż przed wylęgiem) jaja emu.

Popatrzcie na ilustracje. Odszukajcie jajka na obrazku i obrysujcie je palce na monitorze komputera. Znajdzie tyle przedmiotów w swoim domu rozpoczynająych się na głoskę J, ile jajek udało wam się odnaleźć. Jeżeli potraficie, zapiszcie ich nazwy na kartce.

wP14SxjgH2jpQAAAABJRU5ErkJggg==

Zapraszam was do obejrzenia filmu " Eksperymenty z jajkiem", które możecie wykonać w domu wspólnie z rodzicami.

Zabawy popołudniowe:

Wykonaj pisankę według własnego pomysłu. Może być narysowana na kartce, ale jeśli możesz – spróbuj ozdobić światecznie jajeczko.

Dziękuje wam kochani za dzisiejsze zajęcia :) Jesteście wspaniali!

Karty pracy dla chętnych w załączniku.