08.04.2021- Co piszczy w trawie.

Witajcie Kochani!

Dziś zaprosiłam do nas specjalnego gościa, który żyje na łące i opowie nam o tym opowie a bedzie to mrówka.

Witajcie kochani dzisiaj ze mną się pobawicie. Na początek zapraszam Was do zabawy z mieszkańcami łąki.

1. Zabawa ruchowa – Na łące.

2. Praca w kartach pracy Odkrywam siebie, cz.4, str. 28

- Narysujcie w pustych polach rośliny, zwierzęta  lub przedmioty, które kojarzą się z wiosną i są w określonych kolorach.

- Po prawej stronie narysujcie tyle samo kwiatów , ile jest motyli.

3. Poznajmy mrówki i ich zwyczaje.

Czy wiecie jak wyglądam?

• mrówka

Zapraszam Was teraz do obejrzenia filmu, w którym poznacie troszkę moje życie.

Czy wiecie, że:

• Żyjemy w koloniach inaczej nazywanych przez ludzi KOPCAMI  lub MROWISKAMI
  • Mamy świetnie wykształcony zmysł węchu za pomocą którego wyszukujemy pokarm.
  • Możemy przenieść ciężar o wiele większy od siebie, a jeżeli jedna nie dajemy rady przenieść czegoś dużego i ciężkiego, robimy to wspólnie z kilkoma mrówkami.
  • Oprócz tego, że dużo pracujemy, równie dużo śpimy.
  • Cały czas pracując, mieszamy glebę, spulchniamy ją i wzbogacamy. Jesteśmy czyścicielami lasu.

• mrowisko
  • Czy wiecie też, że królową mrówek zaopatrują mrówki służki, karmiąc ją i pielęgnując. Opiekują się  także jajeczkami, które znosi tylko królowa. Z jajeczek wykluwa się czerw, którym także opiekują się służki, karmiąc go i przenosząc ciągle w inne, ciepłe miejsca. Gdy dzień jest ciepły, wynoszą go na kilka chwil na kopułę mrowiska. Kiedy czerw się przepoczwarza, zostaje przeniesiony do specjalnego pomieszczenia. Tu jest obserwowany przez inne mrówki służki, które muszą w odpowiednim momencie przeciąć kokon i pomóc młodym mrówką  wyślizgnąć si z nich. Czerwone mrówki dożywają 10 lat, a ich królowa nawet do 20 lat.
  • Czasami o człowieku można powiedzieć, że jest „PRACOWITY JAK MRÓWKA”– to znaczy pracuje chętnie, sprawnie, a jego praca przynosi efekty.

4. Bajka i rozmowa inspirowana jej treścią – Sprawa zniszczonego mrowiska.

Teraz poproszę Was usiądźcie wygodnie, posłuchajcie opowiadanie i postarajcie odpowiedzieć na pytania.

• bajka

Kto zgłosił się do leśnych detektywów?

O jakim problemie opowiadały mrówki?

Kto co rano niszczył ich dom?

Kim jest najważniejsza mrówka w mrowisku?

Jak zaradzili nieszczęściu wilk Wit i łasica Łucja?

W jaki sposób my możemy chronić mrowiska?

5. Zabawa paluszkowa- Idą mrówki

Zapraszam Was kochani do zabawy paluszkowej.

Idą sobie mrówki dróżką

–dziecko w siadzie skrzyżnym naśladuje placami obu dłoni kroczenie palcami środkowym i wskazującym po swoich udach

pierwsza mrówka tupie nóżką

–stukanie o uda kciukiem

druga mrówka tupie nóżką

–stukanie o uda palcem wskazującym

trzecia mrówka tupie nóżką

–stukanie o uda palcem środkowym

czwarta mrówka tupie nóżką

–stukanie o uda palcem serdecznym

potupały, potupały

–stukają wszystkimi palcami o uda

i w mrowisku się schowały.

–zaciskają pięści

6.Praca plastyczna.

Jeżeli macie ochotę wykonajcie  z wytłaczanki po jajkach i drucika kreatywnego mrówkę według wzoru poniżej.

• mrówki

Udanej zabawy i miłego dnia :)