Treść strony

Wielkanocne jajka- 29.03.2021r.

Kochane Motylki oto propozycja dzisiejszych zajęć. Jeśli macie ochotę wyślijcie zdjęciai pochwalcie się jak procujecie w domku na emaila a.sobecka@przedszkolemalanieszawka.pl

  • Oglądanie pisanek w filmie edukacyjnym „Tradycje Wielkanocne”

https://www.youtube.com/watch?v=giRwxyKTXcg

Film edukacyjny dotyczy symboli i tradycji związanych ze świętami wielkanocnymi! Wyjaśnia, na pamiątkę jakich wydarzeń obchodzimy święta oraz w zarysie opowiada o Wielkim Poście, Wielkim Tygodniu i Triduum Paschalnym. Prezentuje szerzej zwyczaje wielkanocne tj.: święcenie palm, święcenie pokarmów czy malowanie pisanek. Pokazuje rodzaje pisanek (malowanki, kraszanki, skrobanki, oklejanki, wydmuszki) oraz naturalne barwniki, które były wykorzystywane do ich barwienia. Objaśnia symbolikę święconych pokarmów oraz przedstawia tradycyjne potrawy wielkanocne. Opowiada, w jaki sposób obchodzone są święta: Rezurekcja, śniadanie świąteczne, szukanie zajączka, śmigus-dyngus. Prezentuje też dawne zwyczaje oraz ciekawostki związane z Wielkanocą.

  • Dowolny taniec przy piosence „Znaki Wielkanocy”

https://www.youtube.com/watch?v=OCmZrAz3t-U

  • Zabawa logopedyczna „Budzik”. Dzieci w siadzie klęcznym, opuszczają głowy, brodami dotykają klatki piersiowej. Gdy usłyszą dzwoniący budzik, podnoszą powoli głowy, wymawiając drr, i wykonują nimi dowolne ruchy.
  • Zabawa ruchowa „Rowerek”. Dzieci, w leżeniu tyłem, trzymają wyprostowane ramiona za głową. Przy cichych dźwiękach muzyki naśladują pedałowanie ramionami, a przy głośnych dźwiękach muzyki– pedałują nogami. Gdy muzyka milknie, wracają do pozycji wyjściowej.
  • Słuchanie wiersza.

– Kurko, proszę, znieś jajeczka,

śnieżnobiałe lub brązowe,

a  ja z nich zrobię na Wielkanoc

cud-pisanki kolorowe.

Do koszyczka je powkładam,

 z chlebkiem, babką lukrowaną,

potem pójdę je poświęcić z bratem, siostrą, tatą, mamą.

Przy śniadaniu wielkanocnym

podzielimy się święconką

i buziaka dam mamusi,

zajączkowi i kurczątkom.

„Śmigus-dyngus!” – ktoś zawoła,

tatę wodą popryskamy,

mama będzie zmokłą kurką,

bo to poniedziałek lany!

  • Rozmowa na temat wiersza.

− Z czego robi się pisanki?

− Co wkładamy do koszyczka wielkanocnego?

− Co robimy w lany poniedziałek?

Po południu proponuję:

  • Zabawę orientacyjno-porządkową „ Baranki”

 Dzieci-baranki poruszają się na czworakach po sali.

Na hasło: Baranki- dzieci zatrzymują się i naśladują głos baranka, mówiąc: bee, bee, bee...

  • „Pisanka”- wykonanie karty pracy (załącznik nr 1 na samym końcu) − Dokończcie rysować pisankę, łącząc kropki. Pokolorujcie rysunek.
  • Zabawy na świeżym powietrzu
  • Ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej „Jajka na łyżce”. Dwie łyżki, jajka ugotowane na twardo, dwie skakanki, sznurek. Rodzic za pomocą skakanek (sznurka) wyznacza miejsce startu i mety. Zadanie dzieci polega na przeniesieniu jajka na łyżce od startu do mety tak, aby nie spadło ono z łyżki. (zadanie można wykonać na świeżym powietrzu w ogrodzie)
  • Słuchanie ciekawostek na temat Wielkanocy.

Co wspólnego mają jajka z Wielkanocą?

Dawno temu ludzie uważali jajko za coś wyjątkowego. Wykluwa się z niego pisklę, pojawia się więc na świecie nowe życie. Dlatego też jajko stało się symbolem życia i odrodzenia. W religii chrześcijańskiej zostało przypisane Wielkanocy i jako znak nowego życia pojawia się w koszyczkach ze święconką i przypomina o zmartwychwstałym Chrystusie.

Co to jest śmigus-dyngus?

Śmigus-dyngus to zwyczaj oblewania się wodą w poniedziałek wielkanocny. Kiedyś ten dzień nazywano żartobliwie dniem świętego Lejki i nikomu nie mógł on ujść na sucho. Choć ten zwyczaj należy do tradycji, pamiętajmy jednak o zasadach dobrego wychowania: nie urządzajmy kąpieli osobom starszym i tym, które naprawdę nie mają na to ochoty.

Miłej zabawy!

Załącznik nr 1

« wstecz

Kontakt

Przedszkole w Małej Nieszawce

Dyrektor

mgr Barbara Mrugalska

Dane teleadresowe

ul. Kręta 4, 87-103 Toruń

Dane kontaktowe

Numer kont bankowych

Główny numer konta - Bank Millenium: 35 1160 2202 0000 0003 3278 1372 

Numer konta bankowego - Rada Rodziców: Bank Spółdzielczy 34 9511 0000 0000 2619 2000 0010

Formularz kontaktowy
*
*
*
*