Treść strony

09.11.2020 r. PONIEDZIAŁEK

Dzień dobry,

I. Dziś, poniedziałek, zaczynamy nowy temat. W tym tygodniu porozmawiamy o zwierzętach domowych. Na początek zapraszam do wysłuchania opowiadania Anny Onichimowskiej "Łatek". Plik do wysłuchania znajduje się na naszej Sówkowej tablicy. Tutaj zamieszczam tekst do przeczytania, gdyby ktoś dorosły miał ochotę: 

Zauważyłem go, kiedy wracaliśmy ze szkoły. Był nieduży, rudy, z podwiniętym ogonem. Zwykły kundelek, przywiązany jakimś drutem do płotu. Kiedy ktoś przechodził, podskakiwał, jakby chciał zwrócić na siebie uwagę. I zwracał, ale i tak nikt nic nie robił. Ja też nic nie zrobiłem, tylko nie mogłem przestać o nim myśleć, bo to nie było takie miejsce, gdzie się przywiązuje psa na chwilę, kiedy się idzie do sklepu, a poza tym nikt nie przywiązuje swojego psa drutem… Kiedy mama wysłała mnie po zakupy, od razu tam pobiegłem. Ciągle był. Tylko teraz już nie podskakiwał. Leżał zrezygnowany. Kiedy podszedłem bliżej, uniósł łeb i popatrzył uważnie. Nagle wydał mi się taki ładny jak żaden inny. Miał brązowe, mądre oczy i biały krawacik, i małą łatkę za prawym uchem. – Będziesz Łatka, chcesz? – spytałem, a on wstał i pomerdał ogonem w odpowiedzi. Nie udało mi się odplątać mu drutu z szyi, tylko z płotu, więc przyprowadziłem go na takiej dziwnej smyczy do domu, a mama, kiedy to zobaczyła, nawet nie spytała o zakupy ani nie gniewała się na mnie, tylko na tych drani, jak powiedziała, którzy tak traktują zwierzęta. Łatka wypiła dwie miseczki wody i zjadła kiełbasę, którą mieliśmy mieć na obiad. Potem pospała sobie trochę, a później zawieźliśmy ją do cioci Nusi. Ciocia ciągle ostatnio mówiła o nowym psie: jej suczka zmarła ze starości i ciocia Nusia płakała po niej pół roku. Ciocia tak się ucieszyła, że koniecznie chciała mi coś dać w prezencie. I dostałem szachy: stare, drewniane, w dużym pudle zamykanym na haczyk. Wieczorem zagrałem z tatusiem pierwszą partyjkę. A kiedy już szykowałem się do snu, zadzwoniła ciocia Nusia. Okazało się, że Łatka wybrała sobie dokładnie to samo miejsce do spania, gdzie spała poprzednia suczka, i też lubi miętowe cukierki.

 

Spróbujcie teraz odpowiedzieć na pytania:

− Gdzie chłopiec spotkał psa?
− Co zwróciło jego uwagę?
− Jak postąpił?
− Co mogłoby się stać, gdyby chłopiec nie pomógł psu?
− Co to znaczy, że ktoś jest odpowiedzialnym właścicielem psa?

(Odpowiedzi na pytania rodzice chętnych dzieci mogą wrzucić w komentarzu na naszej tablicy.)

II. Pies Łatek odnalazł swój nowy dom. Zastanówcie się jakie domy mogą mieć inne zwierzęta, jak się nazywają domy zwierząt? Obejrzyjcie film sprawdźcie, czy znaliście wszystkie nazwy domów zwierząt przedstawionych na filmie:

https://www.youtube.com/watch?v=wHULR5Q9xXw

Dla chętnych dzieci możecie, zobaczyć jeszcze inne domy

https://www.youtube.com/watch?v=tMKFb0ShJVQ

III. Jaką głoską rozpoczyna się wyraz DOM? Tak, na początku tego wyrazu jest głoska „d”.

Obejrzyjcie piosenkę o literce D:

https://www.youtube.com/watch?v=Kkm8k_B99lA

A teraz zobaczcie jak należy ją pisać:

https://www.youtube.com/watch?v=IIx0NXQdHTQ

W kartach pracy:

Karty pracy cz. 2 str. 11-12

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/os-bbplus-kp-2/mobile/index.html#p=13

Książka Litery i liczby str. 13 (Polecenie przeczytaj, w różowej ramce chętni mogą przesłać nagrania na tablicę.)

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/odkrywam_siebie_litery_liczby_zaawansowany/mobile/index.html#p=15

« wstecz

Kontakt

Przedszkole w Małej Nieszawce

Dyrektor

mgr Barbara Mrugalska

Dane teleadresowe

ul. Kręta 4, 87-103 Toruń

Dane kontaktowe

Numer kont bankowych

Główny numer konta - Bank Millenium: 35 1160 2202 0000 0003 3278 1372 

Numer konta bankowego - Rada Rodziców: Bank Spółdzielczy 34 9511 0000 0000 2619 2000 0010

Formularz kontaktowy
*
*
*
*