14.04.2020 - Gra w zielone

Witajcie Delfinki! Dziś jest wtorek 14 kwietnia, pamiętajcie o kalendarzu...

1. Posłuchajcie zagadki, wtedy dowiecie się jaką literkę będziecie rozpoznawać:

Wystarczy, że dojrzy
bociana z daleka –
przerywa kumkanie,
w podskokach ucieka.

Rozwiązanie to…żaba. Brawo! Dzisiaj będziecie rozpoznawać literę ż, Ż – jak żaba.

• Na początku wyrazu żaba jest litera ,,Ż, ż”.

• Zapoznacie się z pisaną i drukowaną literą Ż, ż małą i wielką. Omówcie jej wygląd, co Wam przypomina? Czekam na propozycje

•  Napiszcie paluszkiem po śladzie literę ,,Ż, ż”, zgodnie z kierunkiem strzałek: w powietrzu, na biurku, na Karcie Pracy.

• Pamiętajcie, litera ,,Ż, ż” jest spółgłoską i naznaczamy ją kolorem niebieskim.

• Proszę ułóżcie model wyrazu ,,żaba” , całościowo, potem z podziałem na głoski, sylaby(klaszczemy). Liczymy ile jest głosek a ile sylab. Układając 4 karteczki białe (głoski), potem kolorowe czerwone- samogłoski i niebieskie – spółgłoski. Dzieci mogą narysować okienka a potem odpowiednio pokolorować.

• Poszukajcie w waszych domach i wymieńcie wyrazy, w których literka ,,ż” jest w nagłosie, śródgłosie i wygłosie (na początku, w środku i na końcu wyrazu).

Zabawy popołudniowe:

1., Bocian i żabki” – naśladujemy kroki bociana, wysoko unosimy kolanka, wyprostowane ręce wyciągamy przed siebie, klaszcząc wołamy kle..kle. Jeżeli mamy rodzeństwo, może być żabką, która skacząc ucieka przed bocianem. Zamiana ról.

2.Jaki to ptak? – proszę o obserwowanie ptaków przez okno z balkonu. Proszę podać nazwę obserwowanych ptaków, liczyć, naśladować ich odgłosy. Można wykorzystać lornetkę.

Macie w plikach załączoną ilustrację modelu wyrazu żaba, ułóżcie tak samo lub narysujcie. Brawo!

Popatrzcie teraz jak wygląda litera ,,Ż, ż” i jak należy ja pisać (załączona w plikach). Pracujecie doskonale!

W ramach ćwiczeń otwórzcie kartę pracy (niebieską) i wykonajcie strony 72 i 73.

3. Zabawa ruchowa - "Głowa -  ramiona"

4. Wskazywanie w otoczeniu przyrodniczym wszystkiego, co ma kolor zielony.

Proszę, żeby dzieci zamknęły oczy i pomyślały jakie rośliny i zwierzęta są całe zielone? W jakiej porze roku jest najwięcej koloru zielonego? dlaczego żaba jest zielona? porozmawiajcie o tym. Można zobaczyć np tez na mapie, które miejsca są zielone i co oznaczają?

5. Delfinki kochane, pracujecie wspaniale, znacie już literkę Ż, ale troszkę ćwiczeń jeszcze się przyda. Przygotowałam dla Was karty pracy do wydrukowania.

6. Jeśli macie jeszcze siłę i ochotę mam dla Was jeszcze grę planszową do wydrukowania - dla chętnych, można zagrać z mama i tatą!