22.05.2020 - Tęcza

Witajcie Żabki, dziś jest piątek, 22 maja :)

1. Żabki obejrzyjcie teatrzyk w wykonaniu Domisiów " O Królu, który chciał kupić tęczę" :

2. Czas się troszkę poruszać - zapraszam do nauki krótkiego tańca :)

3.  Posłuchajcie wiersza I. R. Salach Tęcza:

Tęcza ma siedem kolorów,
kolorów siedem ma.
Wymienił je Karolek,
wymienię je i ja.
Kolor fioletowy
pierwszy przyszedł mi do głowy.
Granatowy kolor ciemny
dla oka jest przyjemny.

Za nim będzie błękit
jak błękitne niebo.
Potem zieleń traw.
Nie pytaj mnie, dlaczego.
Barwa żółta jak słoneczko
i pomarańczowa,
na końcu czerwona –
i tęcza gotowa.

Ile kolorów ma tęcza? Jakie kolory występują w tęczy? Obok jakiego koloru znajduje się np. kolor pomarańczowy?

4. Jak powstaje tęcza?

Tęcza to zjawisko optyczne i meteorologiczne. Powstaje na niebie wtedy, kiedy pada deszcz i świeci słońce. Dzieje się tak dlatego, że promienie słońca, kierując się w stronę ziemi, napotykają na swojej drodze krople wody. Przechodzą przez nie, w wyniku czego białe światło słoneczne zmienia się w wielobarwne widmo. Tworzy na niebie kolorowy most

5. Narysuj/ namaluj  tęczę - przygotujcie kredki lub farby i kartki, namalujcie piękną tęczę.

6. Zabawy popołudniowe:

„Jazda na rowerze”

Do zabawy można oczywiście zaprosić rodzeństwo. Dzieci siadają na podłodze, następnie przechodzą do leżenia na plecach. Naśladują nogami jazdę na rowerze. Rodzic wyklaskuje dowolny rytm : bardzo wolno, coraz szybciej, coraz wolniej. Dzieci poruszają nogami zgodnie z tempem klaskanym przez rodzica .

„ Nad strumykiem”

Dzieci gniotą arkusze gazety, formują z nich kule, a następnie rozkładają na podłodze .Biegają między kulami do wybranej melodii. Na odgłos klaśnięcia przeskakują nad kulami (strumieniami).

Miłego dnia!