27.04.2020 - Gra w zielone

Witajcie Żabki! - dziś będziemy bawić się kolorem zielonym :)

1. Wskazywanie w otoczeniu przyrodniczym wszystkiego, co ma kolor zielony.

Proszę, żeby dzieci zamknęły oczy i pomyślały jakie rośliny i zwierzęta są całe zielone? W jakiej porze roku jest najwięcej koloru zielonego? dlaczego żaba jest zielona? porozmawiajcie o tym. Można zobaczyć np tez na mapie Polski i Świata (załącznik), które miejsca są zielone i co oznaczają?

2. Zabawa ruchowa  z elementem rzutu „Zielony parzy”

Do zabawy poproś mamę albo tatę , będziemy utrwalać kolory i ćwiczyć refleks . Dziecko siedzi na dywanie , rodzic z piłką staje naprzeciwko . Rzucając piłkę do dziecka , rodzic wymienia kolory .Dziecko nie może złapać piłki , gdy wymieniony zostaje kolor zielony.

3. Zobaczcie teraz ilustrację w co grali Ada i Olek - co dzieje się na obrazku?  wskażcie wszystko w kolorze zielonym a jak myślicie czemu Ada boi się żaby? (załącznik).

4. Pamiętacie taniec "Czekolada"? jest super prawda? Może zatańczycie? - zapraszam!

5. Barwy ochronne zwierząt.

Jak myślicie, dlaczego żabka ma kolor zielony? Jakie znacie jeszcze inne zwierzęta w kolorze zielonym? Co by było, gdyby żabka miała kolor czerwony? Zobaczcie zwierzęta, które upodobniły się do środowiska, w którym żyją (załącznik

Barwa ochronna ma na celu upodobnienie się zwierząt do środowiska, w jakim żyją. Czasem jest jedyną obroną przed wrogami. Pasikonik, mieszkaniec traw, jest cały zielony. Podobnie jak rzekotka drzewna, która żyje wśród liści. Gąsienicy zielony kolor pozwala z powodzeniem ukryć się na powierzchni liścia. Niedźwiedź polarny ma przez cały rok białą sierść. Wszystko, co go otacza, a więc śnieg i lód, jest także białe. Mistrzem kamuflażu jest gekon liścioogonowy, który ukrywa się przed drapieżnikami np. w Parku Narodowym na Madagaskarze.

6. Zadanie dla chętnych - kto ma siłę rysuje kredkami zielony obrazek.

Miłego dnia!