20.04.2020 - Jajko i jego tajemnice

Witajcie Żabki!- dziś jest poniedziałek, 20 kwietnia

1. Jako - Zapraszam Was dzisiaj to wesołego kurnika, w którym mieszka niemądre jajko. Bardzo proszę wysłuchajcie wiersza zamieszczonego w filmie i klaśnijcie w ręce tyle razy, ile usłyszycie słowo – jajko. Zatem słuchamy uważnie. Powodzenia.

2. Zobaczcie ilustrację różnych zwierząt jaką dla Was przygotowałam (załącznik), pomyślcie co je łączy? Tak, wszystkie wykluły się z jajek, Brawo!

3. Jajka mogą mieć różne wielkości - zobaczcie ilustrację, ciekawe prawda?

Największym jajem u zwierząt lądowych jest jajo strusia czerwonoskórego. Może ważyć nieco ponad około 1,6 kg. Mieści się w nim około 25 jaj kurzych, a skorupa jest o 10 razy grubsza. Ugotowanie go na twardo zajmuje od 45 minut do około 2 godzin. Jednym z najmniejszych jaj ptasich jest jako koliberka hawańskiego.

4. Zabawa ruchowa „Kukułka szuka gniazda

Poproście mamę , aby porozkładała kolorowe, papierowe krążki (możecie wykorzystać te , które używaliście w poprzednich zabawach ). Dzieci – kukułki , fruwają po lesie (pokoju ) w poszukiwaniu gniazda . Na hasło : gniazdo – dzieci kucają w dowolnym krążku . Na hasło : szukaj gniazda – dzieci ponownie latają po lesie . Po usłyszeniu ponownego hasła , dzieci lądują w następnym krążku . Zabawę powtarzamy wielokrotnie , pamiętając , że „ kukułka „ za każdym razem ląduje w innym gnieździe . Wesołej zabawy !

5. Przygotujcie sami eksperyment z jajkiem. Możecie w prosty sposób zamienić je w gumowe jajko!!!

Potrzebne będą: 1 jajko, szklanka, ocet. i przykrycie na szklankę.  Jak wykonać eksperyment podpowie Wam poniższy filmik:

Jeśli będziecie cierpliwi, jutro jajko będzie wyglądało jak gumowa piłka.

Miłego dnia!!