6.04.2020 - Wielkanocne malowanie

Dzień dobry Żabki Kochane!

1. Wprowadzenie Dziś porozmawiacie o Świętach jakie się zbliżają. Pooglądajcie zdjęcia zamieszczone niżej i posłuchajcie zagadki :

Święta! Święta nadeszły!
Wstawajmy! Już rano!
Podzielimy się jajeczkiem,
bo dziś przecież.../Wielkanoc/

Wiecie już jakie to Święta prawda? oczywiście WIELKANOC! Brawo!

2. Co to jest Wielkanoc. Drodzy Rodzice przeczytajcie dzieciom o tradycjach Wielkanocnych:

Wielkanoc to najstarsze chrześcijańskie święto. Obchodzi się je na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Poprzedza ją 40-dniowy post i Triduum Paschalne. Współcześnie Wielkanoc łączy się z wieloma tradycjami i zwyczajami ludowymi takimi jak :

Niedziela Palmowa - Palma wielkanocna symbol zmartwychwstania,

Koszyczek wielkanocny – inaczej Święconka – święcenie pokarmów,

Lany poniedziałek - Śmigus Dyngus - lanie wodą,

Pisanki – malowanie jajek,

3. Piosenka "Pisanki, kraszanki" :
Posłuchajcie piosenki o Wielkanocy i spróbujcie zapamiętać słowa, ale spokojnie macie jeszcze parę dni ;)

4.  Mieszanie kolorów. Kochane Żabki, zobaczcie zdjęcie jak Olek i Ada malowali pisanki (zdjęcie poniżej)

Spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

Czym Olek malował jajka? Jakiego koloru farby miał Olek? co mógł zrobić, żeby mieć więcej kolorów?

Tak, mógł pomieszać kolory..Jeśli macie w domu farby to może Wy spróbujecie? Potrzebujecie farby czerwonej, niebieskiej, żółtej.

To są kolory podstawowe. Może uda Wam się uzyskać kolor zielony? Udało się? Super! Wiecie jak mieszać kolory!

5. Zabawa ruchowa : „W poszukiwaniu kolorów”

Poproście kogoś dorosłego o włączenie muzyki. Przy muzyce zamieniacie się w „ptaszki” i „fruwacie po lesie”. Gdy muzyka przestanie grać – mama lub tata wymienia dowolny kolor. Waszym zadaniem jest jak najszybciej wyszukać w pokoju zabawkę w wymienionym kolorze . Wesołej zabawy !!!

6. Pisanka.

Poproście mamę lub tatę, żeby wycieli Wam duże jajko z papieru (białego) - zróbcie piękną pisankę!

• wielkanoc