WAKACYJNE WĘDRÓWKI-15.06.2020r.

Kochani…wakacje są coraz bliżej, a wraz z nimi wakacyjne wyjazdy i wędrówki. W tym tygodniu rozpoczynamy tematykę kompleksową pt. „Pożegnania nadszedł czas”. Już niebawem żegnamy rok szkolny 2019/2020, żegnamy przedszkole, swoje Panie i udajemy się na wakacyjny wypoczynek.

Jednak zanim to nastąpi zapraszam wszystkie dzieci do zabawy ruchowej przy muzyce Śpiewające Brzdące pt. „Muzyczne stop!”

1.  Posłuchajcie uważnie wiersza A. Widzowskiej pt. „Wakacje”:

„Kiedy nam buzie ogrzewa lato,

czas na przygody z mamą i tatą.

Czekają góry, pachnące łąki,

morze i plaża, konie, biedronki!

Gdy my będziemy się pluskać w rzekach,

przedszkole na nas grzecznie poczeka,

odpoczną w ciszy lalki, zabawki,

dwie karuzele, miś i huśtawki.

Chętnie wrócimy do naszej pani

z wakacyjnymi opowieściami

o sarnach w lesie, o rybkach w morzu

i ptasich gniazdkach ukrytych w zbożu.

Będziemy liczyć białe muszelki,

poznamy nowe, ważne literki,

a ten, kto butów sam nie sznuruje,

w mig się nauczy! Ja już sznuruję!”

• Spróbujcie odpowiedzieć na pytania do wiersza:

– Dokąd możemy pojechać na wakacje?

– Co się będzie dzieje w przedszkolu, kiedy my wyjedziemy na wakacje?

– Czego możemy się nauczyć w czasie wakacji?

– Czego nauczyliście się w tym roku w przedszkolu?

2.  Zabawa ortofoniczna Wakacyjna wycieczka.

Rodzic opowiada krótką historię o wakacyjnej wyprawie Ady i Olka. Dziecko ruchem ilustruje treść opowiadania:  na słowo miś – podskakuje, jabłko – obraca się w koło z szeroko rozłożonymi rękami, gruszka – unosi ręce do góry. Przed wysłuchaniem opowiadania dziecko wspólnie z rodzicem ustala gesty oraz to, jakie odgłosy wydają: samochód (sz, sz, sz), pociąg (tu, tu, tu), rzeka (plum, plum, plum), ptaki (fiu, fiu, fiu), osa (bzz, bzz, bzz), dzieci (ha, ha, ha), krowa (mu, mu, mu). W trakcie opowiadania dzieci naśladują te odgłosy.

„Pewnego letniego wieczoru Ada i Olek wraz z rodzicami ustalili, że następnego dnia wybiorą się na wycieczkę rowerową za miasto. Ada aż podskoczyła z radości i od razu pobiegła spakować swój mały, podręczny plecaczek. Włożyła do niego okrągłe jabłuszko, soczystą gruszkę i swojego małego pluszowego misia. Następnego poranka nie trzeba było długo budzić dzieci, bo już z samego rana Olek był gotowy do drogi, a razem z nim Ada i jej mały podręczny plecaczek, a w nim: okrągłe jabłuszko, soczysta gruszka i mały pluszowy miś. Tata wystawił rowery, mama przygotowała kanapki i picie, a dzieci założyły kaski ochronne na głowy, i wszyscy ruszyli w drogę. A wraz z nimi mały pluszowy miś, okrągłe jabłuszko i soczysta gruszka. Początkowo jechali ścieżką rowerową przez miasto wzdłuż ruchliwej ulicy. Słychać było szum przejeżdżających samochodów (sz, sz, sz). Zatrzymali się przy przejeździe kolejowym, ponieważ szlaban był zamknięty i właśnie przejeżdżał pociąg (tu, tu, tu). Pojechali dalej wzdłuż rzeki (plum, plum, plum), coraz bardziej oddalając się od zabudowań. Z daleka widać było pole, na którym pasły się krowy (mu, mu, mu). Dalej rozciągała się łąka, przy której rodzina zrobiła sobie postój. Tata rozłożył koc, mama wyjęła kanapki i picie, a Ada wyjęła z plecaka małego pluszowego misia, okrągłe jabłko i soczystą gruszkę. W oddali słychać było śpiew ptaków (fiu, fiu, fiu) i bzyczenie os (bzz, bzz, bzz). Ada zjadła soczystą gruszkę, a okrągłe jabłko oddała Olkowi. Potem spakowała misia do plecaka i całą czwórką wrócili do domu. Miło było spędzać czas z rodzicami, ale trochę już tęsknili za radosnymi okrzykami swoich koleżanek i kolegów w przedszkolu (ha, ha, ha)”.

3.  „Kolorowe kulki”- zabawa plastyczna

W załączniku odnajdziecie obrazek piłki. Wasze zadanie polega na wyklejeniu piłki kulkami przygotowanymi z bibuły.

Propozycje zabaw na miłe popołudnie:

4.  „Co spakować na wakacje?”- karta pracy

Olek i Ada wyjeżdżają z rodzicami na wakacje. Mama spakowała dzieciom ubrania do wspólnej walizki, dzieci spakowały mnóstwo innych wakacyjnych akcesoriów do swoich plecaków. Powiedzcie, co spakowała Ada, a co spakował Olek. Opowiedzcie, co na wakacjach będzie robiło każde z dzieci.

Na zakończenie narysuj po śladzie żaglówki znajdujące się na dole karty pracy.

5.  Zapraszam do wysłuchania opowiadania „Wakacyjne podróże Olka i Ady” B. Szelągowskiej (słuchowisko):