MALOWANE WIOSENNE KWIATY- 17.04.2020r.

Witam wszystkie Motylki w piątkowy poranek i zapraszam do porannej gimnastyki, którą dziś dla nas poprowadzi ani fizjoterapeutka z Poradni Układu Ruchu.

1.  Znajdźcie wolna przestrzeń w waszym mieszkaniu, przygotujcie sobie mały koc i wspólnie z dziećmi oraz Panią prowadzącą wykonajcie zalecane ćwiczenia. Pamiętajcie, że w zdrowym ciele jest zdrowy duch.

2.  Rozmowa na temat ilustracji z książki: „Co robi Olek z rodziną w ogrodzie babci i dziadka?

Motylki…przyjrzyjcie się uważnie ilustracji i powiedzcie:

- Jakie czynności wykonuje rodzina w ogrodzie?

- Jakie wiosenne kwiaty widzicie na ilustracji?

- W jaki sposób wy pomagacie rodzicom podczas wiosennych porządków w ogrodzie?

Gdy ilustracja zostanie już omówiona, dokończcie kolorowanie obrazka.

3.  Ćwiczenie grafomotoryczne: „Tulipany”

Poniżej ilustracji dotyczącej wiosennych prac w ogrodzie znajduje się ćwiczenie grafomotoryczne, które należy wykonać. Wasze zadanie polega na narysowaniu po śladzie kwiatów tulipanów. Użyjcie do tego zadania kredki czerwonego koloru.

4.  Czy wiecie jakie elementy wchodzą w skład budowy tulipana? Jeśli nie, to zaraz się dowiecie. Spójrzcie na poniższą ilustrację.

2Q==

Tulipan składa się z kwiatu, łodygi, liści, cebuli oraz korzeni, które z cebuli wyrastają.

Nie tylko tulipany są kwiatami, które wyrastają z cebulki. Z cebulki wyrastają również takie wiosenne kwiaty jak: narcyz, krokus, szafirek, śnieżyczka przebiśnieg, cebulica i wiele innych.

5.  Jednak zanim kwiat wyrośnie z ziemi przechodzi on przez pewne etapy wzrostu:

h+eX+E3iFJ0XwAAAABJRU5ErkJggg==

- najpierw sadzimy cebulkę w ziemi i ją podlewamy, aby zakorzeniła się w ziemi,

- potem cebulka zaczyna kiełkować, a wyrastający z ziemi kwiat rośnie, stając się coraz wyższym i wyższym,

- pamiętamy w tym czasie, że wyrastające w ogrodzie kwiaty potrzebują do wzrostu wody, dlatego należy je regularnie podlewać (szczególnie w sytuacji, gdy nie ma opadów deszczu).

6.  Podsumowując dzisiejsze zajęcie główne dotyczące wiosennych kwiatów oraz prac w ogrodzie zachęcam wszystkie dzieci do wykonania karty pracy zamieszczonej w załączniku.

- nazwijcie (z pomocą osoby dorosłej) kwiaty przedstawione na zdjęciach,

- opowiedzcie, na podstawie tulipana, z czego składa się roślina,

- odpowiedzcie, czego potrzebuje roślina, aby rosnąć?

- pokoloruj rysunek kwiatka, który najbardziej lubisz,

- pokoloruj rysunki kwiatów tulipana.

7.  Motylki… zapraszam was do obejrzenia spektaklu teatralnego „Wiosenne przebudzenie”  przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Puławach w ramach Wiosennego Festiwalu Talentów 2018. Rozsiądźcie się wygodnie w fotelach lub na kanapie i obejrzyjcie uważnie, co dzieje się w przyrodzie wiosną. W jaki sposób Pani Wiosna budzi przyrodę do życia.