Treść strony

POWROTY PTAKÓW-14.04.2020r.

Witam serdecznie Motylki oraz rodziców po świętach. Mam nadzieję, że to był dla wszystkich Państwa pogodny i spokojny czas spędzony w gronie najbliższych. W tym tygodniu rozpoczynamy tematykę dotyczącą „Wiosennych powrotów”. Dowiemy się jakie ptaki przylatują do naszego kraju na wiosnę oraz jakie mają zwyczaje.

1.  Dzisiejszy dzień rozpoczniemy od porannej gimnastyki. Do ćwiczeń zapraszam dzieci i rodziców, gdyż wykonujemy je w parach. W przygotowanym materiale mama z córką demonstrują, w jaki sposób można ćwiczyć w domu. Ćwiczenia, to nie tylko aktywność fizyczna wspomagająca naszą kondycję i zdrowie, ale również świetna zabawa dla dzieci i dorosłych. Przygotujcie wygodne sportowe stroje i do dzieła. Powodzenia.

http://www.youtube.com/watch?v=FacAJxiIzh4

2.  „Piórka”- ćwiczenia oddechowe.

W zabawie wykorzystujemy piórka, które wydychanym powietrzem wprowadzamy w ruch. Możemy zorganizować „wyścigi piórek” i wspólnie z dzieckiem dmuchać na piórko ułożone na podłodze lub stole, tak by przekroczyło ono wytyczoną linię mety. Możemy również dmuchać na piórko trzymane na dłoni, tak by unosiło się ono w górę i nie spadało na podłogę. Zabawa oddechowa z wykorzystaniem piórek wspaniale wpływa na prawidłowy rozwój narządów mowy u dzieci.

 

3.  Wstępem do naszych dzisiejszych zajęć będzie uważne wysłuchanie opowiadania A. Widzowskiej „Powrót bociana” oraz rozmowa kierowana na podstawie wysłuchanego tekstu:

 

„Olek pojechał na kilka dni do babci i dziadka. Pogoda była piękna, a w powietrzu czuło się zapach nadchodzącej wiosny. Nadchodził czas powrotu ptaków, które odleciały do ciepłych krajów. – Widzisz, co jest na dachu stodoły u sąsiada? – zapytał dziadek. – Jakieś gałęzie. Dlaczego są tak wysoko? – zapytał chłopiec. – To jest gniazdo bociana. – Dziadku, tam nikogo nie ma. – Jego mieszkańcy na pewno są teraz na łące i szukają pożywienia. – Szkoda, że nie mamy wysokiej drabiny. Ja bym tam wszedł – powiedział chłopiec. – Mogłyby się nas wystraszyć i opuścić gniazdo. Nie wolno przeszkadzać ptakom. – Nie widać ani jednego bociana. Może zostały w Afryce? – Z pewnością wróciły. Wkrótce z jajek wyklują się małe bocianiątka. A może nawet już się wykluły. – I one też kiedyś odlecą? – Tak, kiedy trochę podrosną i nabiorą sił. – Ja bym tak nie umiał, chociaż już urosłem – stwierdził Olek. – Ja też nie – odparł ze śmiechem dziadek. – Brakuje nam skrzydeł. – I dziobów – dodał chłopiec. Po drodze dziadek opowiadał Olkowi o ptakach, które odlatują przed nastaniem zimy, i wymienił czajki, jerzyki, słowiki, szpaki, skowronki, żurawie, jaskółki i bociany. – Jerzyki? – zdziwił się chłopiec. – Przecież jeże nie latają! – Jerzyki to gatunek ptaków. Tylko nazwa jest podobna, choć inaczej się ją zapisuje. Nagle nad ich głowami przeleciał bocian, a potem drugi. Wylądowały prosto w gnieździe. – Miałeś rację, dziadku! – zachwycił się Olek. – Już są! Skąd wiedziałeś?

 

– Wczoraj słyszałem ich klekotanie: kle, kle, kle. – Kle, kle, kle! – powtórzył Olek. Po powrocie do domu babcia poczęstowała ich pyszną szarlotką, a kiedy usłyszała historię o bocianach, od razu znalazła kolorową książkę i przeczytała Olkowi wierszyk:

Kle, kle Klekotaniem zbudził bociek

 całe gniazdo swoich pociech.

 Kle, kle dzwoni w ptasich główkach

niczym głośna ciężarówka!

– Znowu tatko tak klekoce,

że zarywa boćkom noce?

Czemu tatuś nasz kochany

taki dziś rozklekotany?

Bocian skrzydłem dziób zasłania,

sen miał nie do wytrzymania!

– Ach, obudźcie mnie już, błagam,

bo was chciała połknąć żaba!”

 

• Po uważnym wysłuchaniu opowiadania czytanego przez rodzica, spróbujcie odpowiedzieć na poniższe pytania:

 

-  Dokąd pojechał Olek?

- Gdzie miał swoje gniazdo bocian?

- W jaki sposób przychodzą na świat małe bociany?

 - Po czym dziadek poznał, że przyleciały bociany?

- Jakie ptaki odlatują na zimę do ciepłych krajów i wiosną wracają do Polski?

 

4.  W załącznikach zamieściłam ilustrację z książki. Opowiedzcie, co się na niej dzieje? Kogo i co widzicie? Co robią bociany po powrocie do Polski z ciepłych krajów?

 

5.  Motylki…teraz chwila wytchnienia. Usiądźcie wygodnie na kanapie i obejrzyjcie bajkę animowaną dla dzieci pt. „Dlaczego mam dobre zdanie o bocianie”.

 

http://www.youtube.com/watch?v=NA25xYZ-fJY

 

6.  Nadszedł czas na wykonanie kart pracy: zachęcam do wykonania następujących zadań:

- odszukajcie i zaznaczcie takie same bociany, jak we wzorze, policzcie ile ich jest,

- naśladujcie miny i ruchy żabek przedstawionych na obrazkach, powiedzcie, jakie emocje one przedstawiają,

- narysujcie po śladzie wiosenne krokusy, pokolorujcie jeden kwiat na fioletowo.

 

7.  W załączniku zamieściłam tablicę demonstracyjną, na której znajdują się jeszcze inne gatunki ptaków powracających wiosną do Polski z ciepłych krajów. Przyjrzyjcie się uważnie tym ptakom, powtórzcie za rodzicami ich nazwy, spróbujcie je zapamiętać. Możecie podzielić rytmicznie nazwy ptaków na sylaby (z jednoczesnym wyklaskiwaniem).

8.  A teraz pytanie do dzieci: „Jaką mamy porę roku?”…oczywiście dobrze odpowiedzieliście…teraz mamy wiosnę, a wiosną przylatują do naszego kraju rożne ptaki np. bociany. Krasnal Tadzio ,który przeprowadził wywiad z panem bocianem ,zaprasza Was do obejrzenia filmu .

http://www.youtube.com/watch?v=PMUUm7Xx-Fw&feature=youtu.be

 

9.   Trening fitness dla dzieci - poćwiczymy razem z Lulisią oraz Lulitulisiami.

 

http://www.youtube.com/watch?v=Tc82wV1jV-4&feature=youtu.be

 

10.  Wyszukaj różnice na poniższych obrazkach .

http://i.pinimg.com/originals/e4/4f/b1/e44fb1b99cd07defc497d221f10af38d.png

 

11.   Zabawa ruchowa "skocz do mety"

Do zabawy potrzebne będą :

-kostka do gry ,

-dwa sznurki (które kładziemy na podłodze) oznaczające start i metę.

Do zabawy potrzebne są minimum dwie osoby  (rodzice też są mile widziani ) .

Ustawiamy zawodników przy pierwszej linii. Każdy z nich rzuca kostką i skacze tyle razy ile oczek wyrzucił. Powtarzamy ćwiczenie, aż ktoś przekroczy linię mety .

Udanej zabawy!

 

 

« wstecz

Kontakt

Przedszkole w Małej Nieszawce

Dyrektor

mgr Barbara Mrugalska

Dane teleadresowe

ul. Kręta 4, 87-103 Toruń

Dane kontaktowe

Numer kont bankowych

Główny numer konta - Bank Millenium: 35 1160 2202 0000 0003 3278 1372 

Numer konta bankowego - Rada Rodziców: Bank Spółdzielczy 34 9511 0000 0000 2619 2000 0010

Formularz kontaktowy
*
*
*
*