POMAGAMY RODZICOM W PRZYGOTOWANIACH DO ŚWIĄT- 10.04.2020r.

Witam wszystkie Motylki oraz ich rodziców w ten piękny wiosenny poranek. W waszych domach zapewne trwają przygotowania do świąt Wielkanocnych. Mam nadzieję, że każdy przedszkolak pomaga swoim rodzicom w wykonywaniu czynności porządkowych w domu, a wasze pokoje lśnią czystością. Jest to dla nas wszystkich czas wyjątkowy, w którym powinniśmy sobie pomagać, dlatego pierwszym zadaniem na dziś będzie zobligowanie wszystkich dzieci do pomocy rodzicom w przygotowaniach do nadchodzących świąt. To wasi rodzice zdecydują w czym będziecie pomagać: czy w sprzątaniu, czy w robieniu świątecznych dekoracji, czy może w gotowaniu, a może w pieczeniu ciast? Zachęcam rodziców do nadsyłania zdjęć z domowych prac przedświątecznych z udziałem dzieci na adres e-mailowy: m.zalewska@przedszkolemalanieszawka.pl

Dzieci zapewne wiedzą jaki dziś mamy dzień tygodnia? Oczywiście…dobrze odpowiedzieliście…dziś mamy piątek. Jednak nie jest to zwykły piątek, jak większość piątków w roku. Dziś mamy Wielki Piątek, który w kościele katolickim jest dniem upamiętnienia męki i śmierci Chrystusa na krzyżu dla naszego zbawienia. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej w kościele. W związku z tym, że jest to dzień symbolizujący żałobę w kościele nie będę dziś proponowała zabaw ruchowych przy muzyce. W dniu dzisiejszym skupimy się ma ćwiczeniach, które rozwiną nasz umysł oraz sprawność rąk.

1.   Rozpoczniemy od wysłuchania wiersza B. Szelągowskiej pt. „Wielkanocny stół”.

„Nadeszła Wielkanoc.

Czas wielkiej radości!

Już stół wielkanocny czeka na swych gości.

Pełno na nim potraw: kiełbaska i żurek, baba lukrowana, tuż obok mazurek…

Dom pachnie czystością, porządki skończone.

Czas na odpoczynek. Wszystko już zrobione!

Święconka na stole, a spośród pisanek, jak każe tradycja, wystaje baranek!

To czas na życzenia, na chwile radości i niech w naszych sercach miłość ciągle gości.”

Rozmowa na temat wysłuchanego utworu.

− Jakie potrawy znajdują się na wielkanocnym stole?

− Dlaczego ludzie sprzątają przed świętami w domach?

− Co znajduje się w koszyczku ze święconką?

− Dlaczego ludzie w czasie świąt są na ogół weseli i mili dla innych?

2.  Teraz przejdziemy do opowiadania historyjki obrazkowej „Przygotowania do świąt w domu Olka i Ady”. Spójrzcie kochani na poszczególne elementy historyjki i opowiedzcie ją w kolejności chronologicznej. Pamiętajcie o używaniu zwrotów: „na początku, potem, później, na końcu” (wasi rodzice na pewno pomogą wam w tym zadaniu i opowiedzą o tradycji „Lanego Poniedziałku”).

3.  Kolejnym etapem naszych dzisiejszych działań będzie wykonanie karty pracy zamieszczonej w załączniku: wasze zadanie polega na ozdobieniu pisanek znajdujących się po prawej stronie w taki sam sposób jak pokazane jest we wzorze po lewej stronie tabeli. Gdy już skończycie zadanie, narysujcie po śladzie przedstawiony poniżej wzór.

4.  Nie możemy zapominać o ćwiczeniu naszej spostrzegawczości: przygotowałam dla was kartę pracy, na której znajdują się dwa bardzo podobne obrazki. Waszym zadaniem jest odnalezienie 10 różnic między nimi. Różnice zaznaczajcie na jednym wybranym obrazku. A więc wytężamy wzrok…i do dzieła. Powodzenia!

5.  Dla najwytrwalszych dzieci, które mają jeszcze siłę i chęci do pracy zamieszczam kilka Wielkanocnych kolorowanek do wyboru. Pamiętajcie, że obrazki kolorujemy adekwatnie do rzeczywistości, dobierając odpowiednie kolory kredek. Starajcie się nie wykraczać poza kontury. Kolorowankę owieczki można dodatkowo wykleić watą (jeśli posiadacie ją w waszych domach).

6.  Kochani dzisiejszy dzień jest dniem modlitwy i rozważań nad śmiercią Pana Jezusa na krzyżu. Aby łatwiej było wam zrozumieć temat męki Pańskiej zamieszczam animowaną Drogę Krzyżową dla dzieci z podkładem muzycznym. Obejrzyjcie ją wspólnie z rodzicami w skupieniu.

Kochane dzieci, cudowni rodzice

W tym szczególnym czasie, niezwykle trudnym dla nas wszystkich pragniemy złożyć wam życzenia z okazji nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy. Przede wszystkim dużo zdrowia oraz spokoju, radości ze Zmartwychwstania Pańskiego. Te święta z pewnością będą inne niż do tej pory, ale najważniejsze jest to, abyśmy przeżywali je w naszych domach z radością, abyśmy wzajemnie wspierali się i dawali sobie nawzajem siłę do przetrwania tych trudnych chwil, które teraz nastały. Wesołych, pogodnych i zdrowych świąt.

Życzą:

Pani Marta, Pani Ania, Pani Beata