ZAGADKI WIELKANOCNE- 07.04.2020r.

Witam serdecznie wszystkie Motylki oraz ich rodziców. Mam nadzieję, że wypoczęci i uśmiechnięci rozpoczynacie ten dzisiejszy dzień. Czy przedszkolaki wiedzą jaki mamy dziś dzień tygodnia? Jaką mamy porę roku? Na pewno wiecie to doskonale…a jeśli nie, to rodzice wam podpowiedzą w celu utrwalenia.

1. Nasze dzisiejsze zajęcia rozpoczniemy muzycznym akcentem…piosenką pt. „Maszeruje Wiosna”:

Tam daleko gdzie wysoka sosna
maszeruje drogą mała wiosna.
Ma spódniczkę mini, sznurowane butki
i jeden warkoczyk krótki.

zielenieje świat !

Nosi wiosna dżinsową kurteczkę,
na ramieniu małą torebeczkę
chętnie żuje gumę i robi balony
a z nich każdy jest zielony.

zielenieje świat !

Wiosno, wiosno
nie zapomnij o nas
każda trawka chce
być już zielona.
gdybyś zapomniała inną
drogą poszła
zima by została mroźna.

zielenieje świat!

2.  Mam nadzieję, że dzieci uważnie słuchały piosenki i będą potrafiły odpowiedzieć na następujące pytania:

- Jak wyglądała Pani Wiosna w piosence? W co była ubrana Pani Wiosna?

- Co trzyma w ręku Pani Wiosna?

- Jakiego koloru balony robi Pani Wiosna z gumy do żucia?

- Co by się stało, gdyby Pani Wiosna zabłądziła w drodze i poszła inną drogą?

Gorąco zachęcam do nauki piosenki!

3.  Zabawa „Wyskocz ze skarpetek” (siłowanka)

Siadamy razem z Maluchem bez butów, ze skarpetami na stopach. Nogi mamy wyciągnięte do siebie. Na hasło “start” próbujemy ściągać sobie nawzajem skarpetki, jednocześnie broniąc swoich. Jeśli przeciwnik zgarnie nasze, próbujemy mu je odebrać i założyć na nowo, cały czas próbując przy tym ściągnąć jego skarpetki. Zabawa wbrew pozorom wcale nie jest łatwa, ale wywołuje mnóstwo uśmiechu.

4. Zabawa „Losowanie zadań”

Do zabawy trzeba się wcześniej przygotować. Na pocieszenie jednak dodam, że raz przygotowane kartki z zadaniami wystarczą na długo. Na małych karteczkach zapisujemy zadania. Mogą to być np. 2 podskoki, 2 przysiady, 2 pajacyki, klaskanie, kląskanie, stanie na jednej nodze, bieganie lub odpowiadanie na różne pytania dotyczące np. wiedzy na temat Świąt Wielkanocnych, którą dziecko już posiada. Wszystko zależy tu od Państwa pomysłów. Kartki wkładamy do jakiegoś pudełka. Maluch po kolei losuje zadania, które musi następnie wykonać. Można oczywiście losować razem z dzieckiem i wspólnie wykonywać zadania.

5. Kolejną propozycją jest zabawa słowna na podstawie wiersza B. Szelągowskiej „Na podwórku”.  Rodzic recytuje wiersz, a dziecko powtarza po nim sylaby:

Gospodyni razem z dziećmi święconkę szykuje.

O-ho, ho, ho! O-ho, ho, ho, jajeczka maluje.

Biega kurka po podwórku  i gdacze z radości.

– Ko, ko, ko, ko. Ku, ku, ku, ku. Wita wszystkich gości.

Kogut dumnie pierś wypina. – Ko, ko, ki, ku.

Ale pięknie wyglądają twe jajka w koszyku.

6.  Zagadki Wielkanocne:

- Oby dzięki ludzkiej pracy i opiece nieba nigdy na twym stole nie zabrakło... (chleba)

- Azorek radośnie przy koszyczku hasa, lecz nic z tego nie będzie. Nie dla psa... (kiełbasa)

- W cebulowych łupinkach lub w farbkach kąpane, w prześliczne desenie ręcznie malowane. (jajka)

- Może być z cukru, z gipsu lub z ciasta, lecz najważniejszy jest i basta!!! (baranek)

- Sypka jak piasek, jak śnieżek biała, smaku dodaje już szczypta mała. (sól)

7. Kochani pamiętajcie, aby każdego dnia poświęcić choć 30 minut na usprawnianie waszych rączek poprzez wykonywanie różnorodnych ćwiczeń grafomotorycznych, prac plastycznych oraz kolorowanie w konturze. W dniu dzisiejszym zamieszczam dla was kartę pracy do pokolorowania: jest to kurczaczek, którego należy pokolorować według kodu.

7. Zabawa ruchowa: „Zajączkowa przeprawa”

Informujemy dziecko, że musi pomóc Zajączkowi przedostać się przez rzekę na drugą stronę za pomocą tratwy. Pokazujemy dziecku, w jaki sposób poruszać się do przodu siedząc na gazecie, a na kolanach kładziemy zajączka. Dziecko musi przedostać się do wyznaczonego miejsca, cały czas pilnując, żeby zajączek nie spadł.

8.  Zabawa zręcznościowa: „Wyścig z jajkiem”

Do zabawy potrzebna będzie łyżka - drewniana lub zwykła, i jajko. Uwaga: żeby zminimalizować straty w jajkach, polecam sztuczne!  Wyznaczamy start i metę, prosimy dziecko żeby przeniosło jajko na łyżce w taki sposób, aby nie spadło. Żeby nie było  tak  łatwo i przyjemnie, możemy mierzyć czas, zorganizować wyścig, zaproponować konkretny sposób poruszania się, np. tyłem, bokiem, stopa za stopą, na kolanach, wielkimi krokami, na palcach, na piętach, na bokach stóp, dołożyć przeszkody na które nie wolno nadepnąć, zawiązać oczy, z jajkiem między kolanami itd. Dziecko powinno starać się przez całą trasę trzymać wyprostowaną rękę. Milej zabawy :)

9. Praca plastyczna: „Króliczek ze skarpetki”

W bardzo prosty sposób można zrobić uroczego króliczka, który wcale nie musi być prosto z półki sklepowej. Własny da więcej uciechy i będzie ulubieńcem każdego dziecka.

Potrzebujecie: skarpetki np. w kolorze szarym, czarnym, sznurka, taśmy, nożyczek, ryżu, flamastra albo naklejek; można zakupić naklejki imitujące oczy – wtedy Wasz króliczek będzie wyglądał prawie jak żywy! Poniżej link wyjaśniający sposób wykonania króliczka .

ANGIELSKI

07.04.2020 r.  wtorek

Posłuchajcie jeszcze raz jak brzmią poznane ostatnio słowa:

A teraz spróbujcie odgadnąć co to jest::