"KOTY I KOTKI"- 25.03.2020r.

1. Zachęcam rodziców do przeczytania dziecku wiersza B. Szelągowskiej pt. „Kotki i kotki”:

„Mleka nie piją

I nie biegają.

I-jak to kotki-

futerka mają.

Lecz-dziwna sprawa

- na drzewie rosną:

szare, puchate…

I tylko wiosną!

Patrzcie- na stole

wazon z baziami!

A gdzie są kotki?

Zgadnijcie sami!”

Po przeczytaniu wiersza rodzic może zaprezentować dziecku bazie (jeśli je posiada w domu) i wytłumaczyć podwójne znaczenie słowa: „kotki”.

2. Zachęcam również do wykonania pracy plastycznej pt. „Wiosenne kotki” z wykorzystaniem załączonej karty pracy.

Zadanie polega na pokolorowaniu gałązek wierzby na brązowo i wyklejeniu bazi z wykorzystaniem plasteliny koloru szarego, wydzieranek z papieru bądź pestek dyni. Technika dowolna ???? Zależna od upodobań rodziców i dzieci.

3. „Układanka guziczkowa”- zabawa rozwijająca sprawność ręki.

Jeśli posiadają Państwo w domu dużą ilość guzików bądź nakrętek od butelek można wykorzystać je do zabawy kreatywnej polegającej na układaniu kompozycji według wzoru lub własnego pomysłu. Z guzików/nakrętek można ułożyć np. gałązkę bazi bądź stworzyć inne ciekawe kompozycje kojarzone z wiosną.

4.„Kwiaty rosną na wiosnę”- zabawa ruchowa kształtująca prawidłową postawę ciała

Do tej zabawy można wykorzystać utwór muzyki klasycznej Fryderyka Chopina „Wiosenny walc”. Ruchem ciała naśladujemy budzące się do życia rośliny, kwiaty. Najpierw rośniemy (z pozycji klęczącej przechodzimy do stojącej), ruchem rąk -rozwijamy się, delikatnie kołyszemy się na wietrze adekwatnie do tempa muzyki.

RYTMIKA

Zachęcam  do zabawy z dziećmi w różnorodne zabawy ruchowe, muzyczne i nie tylko. Ruch dla maluszków jest bardzo ważny dlatego wysyłam do pobrania propozycje zabaw ruchowych oraz podajemy link do playlisty dostępnej na youtubie z zabawami muzycznymi

Zabawy z muzyką w domu dla 3-4 latka - CZĘŚĆ 1

Proponuję też częste słuchanie piosenki "Maszeruje wiosna". Proszę omówić z dziećmi tekst piosenki, żeby wszystko było dla dzieci zrozumiałe. Można również spróbować zilustrować za pomocą piosenki treść piosenki.

Podczas słuchania nowej piosenki zachęcam do pokolorowani Pani Wiosny używając najpiękniejszych, wiosennych kolorów. Utrwalamy właściwe trzymanie kredki, nazywanie i wskazywanie kolorów.