01.12.2020 r. BRYŁKI WĘGLA Z KOPALNI

Dzień dobry dzieci

Mamy już drugi dzień naszej wspólnej pracy w tym tygodniu, wtorek. W dniu dzisiejszym zaproszę Was do węgielkowej zabawy.

1. Bryłki węgla – zabawy matematyczne.

Otwórzcie kartę pracy zamieszczoną poniżej.

Pewien górnik imieniem Kazimierz wydobył kilka bryłek węgla. Układał je na dwóch pólkach po kilka z prawej strony i lewej strony.

Pomóż górnikowi policzyć ile ma razem wszystkich bryłek węgla na pierwszej półce i na drugiej. Narysuj tyle kropek w ramce po prawej stronie i po lewej, ile widzisz bryłek. Następnie policz ile jest razem wszystkich bryłek na każdej półce i tyle kropek narysuj w ostatnim okienku. Po ile bryłek węgla ułożył górnik na każdej półce? Na której półce jest więcej bryłek węgla? O ile więcej?
Brawo!!!! Dobra odpowiedź. Górnik ułożył na górnej półce 5 bryłek, a na dolnej sześć.
Popatrzcie jak wygląda znak liczby sześć. To jest cyfra  6
- do czego jest podobny kształt cyfry 6?
- pokażcie 6 paluszków u rąk;
- ułóżcie 6 klocków w odstępach na podłodze;
- idźcie od klocka do klocka i liczcie kolejne klocki mówiąc: pierwszy klocek, drugi klocek, trzeci klocek….   Liczcie, aż dojdziecie do
  ostatniego klocka. Przy którym klocku się zatrzymaliście? (przy szóstym);
- poproście rodziców o linijkę lub miarę, sprawdźcie gdzie jest cyfra 6. Narysujcie przy pomocy linijki kreskę o długości
  centymetrów.

2. Zabawa ilustracyjna do piosenki Hej w kopalni praca wre...

Posłuchajcie piosenki o pracy górników w kopalni. Spróbujcie naśladować ruchy w rytm melodii razem z Panią Basią.

3. Praca w kartach pracy Odkrywam siebie. Litery i liczby str. 23, 24 i 25.

Zapraszam Was do przesłania swoich prac na adres  m.kubiak@przedszkolemalanieszawka.pl

Do zobaczenia jutro :)