26.11.2020 r. W PREHISTORYCZNYM LESIE

Dzień dobry Wiewiórki

Dzisiaj mamy czwarty dzień tygodnia - czwartek. Zapraszam Was do prehistorycznego lasu. Popatrzcie proszę na zdjęcia poniżej. Tak wyglądał świat sprzed miliony lat, kiedy na Ziemi żyły dinozaury - olbrzymie gady.  Zastanówcie się, jakie elementy przyrody występują na każdym zdjęciu? Czy dziś tez możemy odszukać podobne rośliny w otaczającym świecie?

• park jurajski

zdjęcia zaczerpnięte z zasobów strony https://pixabay.com/pl/

Macie racje, w prehistorycznym lesie rosły olbrzymie rośliny zielone.  Nazywały się one paprocie, skrzypy i widłaki. Dziś również można takie rośliny spotkać w lesie, z tą różnicą, że są one o wiele mniejsze. Dlaczego dziś już nie ma takich olbrzymich okazów? Co się z nimi stało?

1. Słuchanie opowiadania Hanny Zdzitowieckiej O czym szeptały iskierki....?

Poproście rodziców, żeby przeczytali Wam opowieść o tym jakie skarby ukryły się w ziemi, na miejscu, gdzie przed miliony lat temu rósł prehistoryczny las.

3. Zabawy ruchowe Bryłki węgla

Do zabawy przygotujcie 10 dowolnych arkuszy papieru, np. gazetowego, pakowego lub kartki ksero oraz 1 dużą łyżkę. Każdy arkusz papieru zgniećcie, tak żeby powstały papierowe kulki różnej wielkości. Zaproście do wspólnej zabawy rodzeństwo lub Waszych opiekunów. Ułóżcie gotowe papierowe kulki na podłodze. Wykonajcie ćwiczenia:

- slalom między rozłożonymi na podłodze kulkami;

- podrzucanie papierowych kulek raz prawą, raz lewą ręką i chwytanie jej oburącz;

- zbieranie papierowych kulek dużą łyżką i układanie ich na stos;

- dmuchanie na papierowe kule, celem rozsypania stosu kulek;

- rzucanie papierowymi kulkami do kosza na śmieci.

Czy pamiętacie jak nazywa się miejsce, gdzie wydobywa się węgiel?

Po zabawie pamiętajcie o dokładnym umyciu rąk ciepłą wodą i mydłem. Jeśli macie ochotę, napijcie się wody lub soku owocowego.

3. Praca w kartach pracy Odkrywam siebie cz. 2, str. 29

4. Nasza nowa literka L

Wyszukajcie ukrytą literę L i pokolorujcie ją w dowolny sposób! Ile liter L widzicie na obrazku?

Chętnie obejrzę Wasze prace. Możecie je przesłać na adres m.kubiak@przedszkolemalanieszawka.pl

Powodzenia :)